Egy cégnek akkor érdemes CRM szoftvert használnia, amikor elkezd növekedésnek indulni és szüksége van a vevők jobb nyomon követésére, valamint a vevőkapcsolatok hatékonyabb kezelésére.
Ennek ellenére sok cég túl későn dönt a CRM bevezetése mellett. Hónapokat, vagy akár éveket káoszban élnek, mielőtt végül döntenek egy rendszer bevezetése mellett. Ennek következtében elvesznek az üzleti lehetőségek, alacsony színvonalú ügyfélszolgálatot nyújtanak és túlterhelik munkatársaikat.
A CRM bevezetése kritikus üzleti döntés és jelentős befektetést is igényelhet, ezért alaposan meg kell gondolni, hogy mely rendszer mellett teszed le a voksod. Késlekedni ugyan egyszerűbbnek tűnhet, viszont a valóság az, hogy a CRM használatának elmulasztása több száz potenciális ügyfél elvesztésével járhat.
Fontos, hogy mielőtt még beleugranál a CRM bevezetésébe, győződj meg róla, hogy a következő információk, emberek és folyamatok a rendelkezésedre állnak hozzá:
Kulcsemberek bevonása: Győződj meg arról, hogy a kulcsfontosságú személyek megértsék a CRM által nyújtott előnyöket. Ez segíthet a vezetők ráhangolásában.
A probléma megértése: Milyen üzleti problémá(ka)t fog megoldani a CRM?
Funkciók és igények: Milyen funkciókra van szüksége a cégnek? E-mail automatizálás, értékesítési előrejelzés, munkafolyamat automatizálás, analitikai nyomon követés?
Képzés és bevezetési tervek: Kinek kell hozzáférnie a rendszerhez? Hogyan tanulja meg minden kolléga a rendszer használatát? Hogyan ösztönzi a vezetés a rendszer elfogadását és használatát.
Milyen jelei vannak, hogy itt az ideje bevezetned egy CRM rendszert?
Vajon honnan ismered fel, hogy valóban itt az implementáció ideje? Ennek a 9 legfeltűnőbb jelét gyűjtöttük Neked össze az alábbiakban.
Ismerd meg a hazai piacot több mint 200 válaszadó alapján! Használják a ChatGPT-t, LinkedIn Sales Navigatort vagy legtöbb helyen az excel a nyerő?
1. A marketing aktivitások nehezen mérhetőek
Egy jó marketinges sok megoldást ismer, ami a weboldalra tereli a potenciális vásárlókat. A weboldal konverziót is sok eszközzel lehet mérni, de a folyamatos nyomon követés hiányos lesz, ha mindent más rendszerben csinálsz, ami miatt a marketing tevékenységeid megtérülése (ROI) is nehezen mérhető.
Ha egy CRM rendszert használunk és annak segítségével gyűjtjük és elemezzük a (potenciális) ügyfelekkel kapcsolatos adatokat, akkor ez alapján a marketing aktivitások hatékonysága is mérhető. Ha nincs CRM rendszer, nehéz lesz pontosan mérni a marketing kampányok eredményességét, és nehéz lesz testre szabott ajánlásokat adni a potenciális ügyfeleknek.
2. A beérkező leadek elvesznek, nincs lekövetés
Ha szerencséd van, akkor az új üzleti érdeklődések tömegesen érkeznek. Ennek ellenére nehézségeid támadhatnak azzal, hogy lépést tarts velük. Ha Te is így érzed, akkor lehet, hogy szükséged van egy CRM-re, ugyanis egy intelligens CRM rendszer gyorsan rendszerezi és priorizálja a leadeknek, így az értékesítési csapat is időben és hatékonyan tud válaszolni rájuk.
Ha elvesznek a beérkező üzleti lehetőségek, az súlyos következményekkel járhat céged számára. A beérkező leadek lehetnek a jövőbeli bevételed és növekedésed forrásai, ezért fontos, hogy időben és hatékonyan reagálj rájuk.
3. Kritikus adatok elvesznek (vagy kihasználatlanok)
A vásárlókkal való szoros kapcsolat építése több annál, mint hogy feljegyezzük a nevüket és a telefonszámukat. Ez arról is szól, hogy emlékszünk arra, mit vásároltak, hogy követjük a további értékesítési lehetőségeket és integrált ügyfélszolgálatot nyújtunk számukra.
A papír alapú idők már elmúltak, de sok csapat még mindig korszerűtlen módszereket használ a vásárlói kapcsolatok nyomon követésére. Ha olyan eszközöket használsz, mint a Google Docs vagy a lokálisan tárolt táblázatok, az adatok valószínűleg elvesznek és nem hozzáférhetők más csapattagok számára.
A CRM egy centralizált helyet biztosít minden vásárlói adat számára, mint például az utolsó vásárlásuk, ki hívta őket legutóbb, preferenciáik, utolsó e-mailjük, vagy az aláírt szerződések. Egy CRM ezen felül még többet is nyújt annak érdekében, hogy segítsen a vállalatoknak az ügyfélszerzés erősítésében és a hosszú távú ügyfélkapcsolatok felépítésében.
Olvasnál hasonló témákról? Iratkozz fel hírlevelünkre!
4. Nincs rálátás az értékesítő csapat teljesítményére
Az értékesítési metrikák kulcsfontosságúak a cég sikeréhez. Ha bizonytalan vagy abban, hogy hogyan követheted nyomon az értékesítők munkáját, akkor itt az ideje, hogy beszerezz egy CRM rendszert.
Például tudod, hogy mennyi időt töltenek a leghatékonyabb értékesítők értékesítéssel? Milyen gyorsan reagálnak a vevőjelöltek megkeresésére? Hatékonyabbak-e a vevőjelöltek az első 24 órában?
Ha nem ismered és követni sem tudod a pontos értékesítési statisztikáidat, akkor képtelen leszel növelni az eladások hatékonyságát.
Viszont egy CRM lehetővé teszi az értékesítők számára, hogy adatokat rögzítsenek, például hívási információkkal. Ezen felül részletesebb betekintést nyújt a mindennapi tevékenységükbe, ami a Te munkádat fogja leegyszerűsíteni, ugyanis az adatok elemzése lehetővé teszi a működő és nem működő elemek azonosítását.
Az értékesítő csapat teljesítményének megmutatása mellett a CRM segítheti az értékesítési folyamat átláthatóbbá tételét az email követések automatizálásával, hozzáférések kezelésével, feladatok létrehozásával és kezelésével, valamint előrejelzési (forecast) adatok létrehozásával is.
5. Munkatársaid ismétlődő, egyszerű feladatokkal vannak elfoglalva
Tudtad, hogy átlagosan az értékesítők idejüknek csak kevés százalékát fordítják ténylegesen értékesítési tevékenységre? Az értékesítőket azért foglalkoztatod, hogy értékesítsenek, a ügyfélszolgálatos kollégákat pedig, hogy ügyfélszolgálatot nyújtsanak. Azonban gyakran túl sok időt töltenek el a vevői adatok kezelésével a valódi munkájuk helyett.
Ha a munkatársaid túl sok időt töltenek a telefonhívások naplózásával, az email kampányok monitorozásával és a szerződések állapotának ellenőrzésével, akkor itt az idő, hogy CRM rendszert kezdj használni. Sok folyamat automatizálható és a feladatok egy rendszerben való központosítása leegyszerűsíti az email kampányok vagy a szerződések aláírásának ellenőrzését.
6. Az ügyfélkiszolgálás inkább reaktív, mint proaktív
Egy CRM segítségével minden csapattag számára elérhetővé válik az a kritikus információ, amivel jól látható, hogy egy ügyfélnek problémája van. Ennek hiányában viszont kollégáid leginkább csak a tüzet oltják az eszköztárukban elérhető limitált megoldásokkal.
A reaktív megközelítés a javításra fókuszál, míg a proaktív megközelítés a felkészülésre. Szerinted melyiket tartják az ügyfeleid előnyösebbnek?
Egy jó példa a proaktív megközelítésre az az eset, amikor a legjobb ügyfeled havonta hitelkártyával fizeti a havi díjat, de a kártya hamarosan lejár. Ilyenkor a CRM értesítheti, hogy a kártya lejár, így egy ügyfélszolgálati munkatárs kapcsolatba lép az ügyféllel, és kérni fogja a frissített kártya adatait. Így nem lesz késés a fizetésben, és nem lesz szünet a szolgáltatásban sem.
Egy CRM segít a csapatnak abban, hogy proaktív legyen, ami jobb ügyfélélményt is eredményez.
7. Az információk zárt rendszerben vannak
Amikor a vállalatok kicsik, akkor az információk gyakran könnyen megoszthatók a maréknyi csapat között, akiknek csak hozzáférést kell adni bizonyos adatokhoz. Ez elég egyszerű, amikor az értékesítési és marketing csapatod összesen két vagy három emberből áll.
Viszont, amikor a vállalatok növekednek, akkor az egyénre szabott adattárolási megközelítés korlátozhatja az együttműködést és akadályozhatja az ügyfélszolgálatot. Például, ha a marketing csapat nem tudja, hogy az értékesítés mit kínál, akkor az ügyfelek frusztráltak lesznek.
De olyan esetek is felmerülhetnek, amikor egy ügyfél nehézségeket tapasztal a szoftver bevezetése során, melynek a megoldásán az onboarding csapat dolgozik, ami időt vesz igénybe. Aztán az értékesítési csapat - a probléma tudta nélkül - kapcsolatba lép, hogy eladjon neki egy frissített terméket. Valójában nem aktuális az időpont, hogy egy másik terméket értékesítsenek neki, de hogyan tudta volna ezt az értékesítési csapat?
Ha a csapatok közötti együttműködés nehéz vagy egyáltalán nem is létezik, akkor itt az idő, hogy az ügyféladatokat egy CRM-be tárold. Ez lehetővé teszi az információk szabad áramlását az összes részleg között, beleértve a ügyfélszolgálatot, értékesítést és marketinget, ami javítja az általános ügyfélélményt.
8. A személyre szabott ügyfélszolgálat hiánya
A délutáni időszakban két opció áll előtted; 1, az új étterem a városban, amit még sosem próbáltál ki, vagy 2, a megszokott kávézód, ahol a neveden szólítanak és megkérdezik, hogy szeretnéd-e "a megszokottat". Te melyiket választanád? A legtöbbünk a személyre szabott szolgáltatást kínáló helyet választaná, még akkor is, ha a várakozási idő hosszabb, vagy az ár magasabb.
Miért? Mert szeretjük a személyre szabott szolgáltatásokat. Szeretjük, ha emberként tekintenek ránk, nem csak egy újabb dollárként a pénztárban. Az igazság az, hogy az ügyfelek nagy része inkább azoktól vásárol, akik személyre szabott élményt kínálnak.
A megfelelő CRM platform többet tesz, mint információk centralizálása, ugyanis kontextust biztosít a beszélgetésekhez. Például az értékesítési csapatod láthatja, hogy egy ügyfél nem reagált egy lekövető e-mailre, az ügyfélszolgálati képviselő láthatja, hogy egy kérdést tett fel a közösségi médiában, és mindenki láthatja, hogy múlt héten aláírt egy szerződést.
Ha az ügyfeleknek meg kell ismételniük magukat minden alkalommal, amikor kapcsolatba lépnek veled, érdemes fontolóra venned egy CRM rendszer bevezetését. A rendszer által nyújtott információk és funkciók segíteni fognak a személyre szabott ügyfélszolgálat kialakításában, amit az ügyfelek igényelnek, és garantáltan imádni fognak.
9. Nehézkes a növekedés
Van terved a jövőbeli növekedésre? Képes a céged új ügyfelek befogadására, vagy jelenleg a csapatok túlterheltnek érzik magukat? Az értékesítési csapat nem követi le a beeső leadeket, ami bevételkiesést okoz?
Ha nem vagy biztos abban, hogy a jelenlegi munkafolyamatok támogatják a növekedést, akkor itt az idő, hogy bevezess egy CRM-et.
Egy CRM rendszer segíthet a hatékonyság és produktivitás növelésében, ezáltal több időt biztosítva a csapatodnak a növekedést elősegítő magas értékű tevékenységekre. Egy ilyen központi rendszer képes nyomon követni az összes ügyfél- és lead interakciót, így semmi sem kerüli el a csapatod figyelmét. Emellett a fejlett jelentési és elemzési képességek értékes betekintést nyújthatnak az ügyfélviselkedésbe, az értékesítési trendekbe és a teljesítménybe, ezzel lehetővé téve az adatokra alapozott döntések meghozatalát a jövőbeli növekedés érdekében.
Egy CRM rendszer céged szolgálatában
Egy CRM megoldás bevezetése segíthet a kereskedelmi, marketing és ügyfélszolgálati folyamatok egyszerűsítésében, miközben javítja a csapattagok közötti kommunikációt és együttműködést, valamint 360°-os ügyfél rálátást biztosít. A CRM rendszerben megtalálható eszközök és információk segítségével a csapatod jobb szolgáltatást nyújthat és több üzletet köthet, ezáltal növekvő bevételt és növekedést garantálva cégednek.
Lépj velünk kapcsolatba, ha a fent említett jelek bármelyikét tapasztalod vállalatodon!